Badanie ginekologiczne niezbędne w profilaktyce

MEDserwis.pl >Badanie ginekologiczne niezbędne w profilaktyce

Badanie ginekologiczne niezbędne w profilaktyce

Jedną z najlepszych form profilaktyki chorób narządu rodnego - srom, pochwa, macica (z szyjką macicy), przydatki prawe i lewe (jajniki i jajowody) - jest zestawione badanie ginekologiczne (we wzierniku gin., badanie dwuręczne gin., badanie piersi).
Badaniom tym powinny poddać się kobiety w wieku od 16-go do 80-go roku życia. Dziewczynki i młodzież do 16-go roku życia podlegają badaniom w Poradni Ginekologicznej Wieku Dziecięcego. Kobiety przynajmniej raz w roku powinny zgłosić się na badanie do lekarza ginekologa mimo, że nie mają żadnych dolegliwości z zakresu narządu rodnego - badania profilaktyczne.
Lekarz ginekolog po przeprowadzeniu badania i rozmowy z pacjentką, w razie potrzeby zleci badania dodatkowe - USG narządu rodnego, USG piersi lub mammografię, cytologię - rozmaz pobrany z szyjki macicy lub inne badania diagnostyczne.
Kobiety regularnie wykonujące badania cytologiczne co 1-1,5 roku są spokojniejsze i nie towarzyszy im obawa i niepewność co do wyniku badania. W trakcie mojej długoletniej praktyki szpitalnej i ambulatoryjnej, często zdarzało się i niestety nadal zdarza, że zgłasza się kobieta, która nie była u ginekologa kilka lub kilkanaście lat.
Przeważ nie są to kobiety 60-70 letnie, które uważają, że w tym wieku nie potrzeba badać się ginekologicznie - jest to pojęcie bardzo błędne, ponieważ w tym wieku zdarzają się poważne choroby narządu rodnego. Kiedy pojawiają się objawy choroby (np. krwawienie z dróg rodnych, bóle w podbrzuszu i krzyża) - może być już za późno na leczenia radykalne, operacyjne - pozostaje leczenie zachowawcze.
Badanie profilaktyczne ginekologiczne raz w roku pozwala na wczesne wykrycie chorób narządu rodnego i możliwość podjęcia leczenia prowadzącego do wyzdrowienia. Młode kobiety powyżej 18go roku życia powinny zgłosić się na badanie ginekologiczne, nawet jeśli nie podjęły jeszcze współżycia seksualnego celem wykluczenia wad rozwojowych i chorób narządu rodnego.
Namawiam wszystkie Panie - zgłaszajcie się do lekarza ginekologa celem przeprowadzenia niezbędnych okresowych badań ginekologicznego - profilaktycznych.

lek. med. Maria Drapczyńska - ginekolog-położnik

Badanie ginekologiczne

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl